Savoir vivre przy stole

Dnia 9.01.2019r. odbyły się w naszej szkole warsztaty „savoir vivre przy stole” dla uczniów z klasy IV A. Warsztaty zostały przeprowadzone przez Panią Martynę Gajos – nauczyciela przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół i Placówek im. H. Kołłątaja w Zawierciu.

Savoir vivre to sztuka właściwego zachowania w rożnych sytuacjach, dbanie o to, by to co robimy było nie tylko miłe dla nas, ale także dla naszego otoczenia. Kultura osobista i dobre maniery są niezbędne każdemu zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Celem warsztatów było m.in. zapoznanie uczniów z zasadami etykiety spotkań, zachowania przy stole, omówienie niuansów dobrego wychowania, wyrobienie dobrych nawyków.

Zajęcia dotyczyły etykiety stołu:
• Przywitanie
• Nakrycie stołu (obrus, serwetki, naczynia, szkło)
• Jak posadzić gości przy stole
• Zachowanie się przy stole
• Konwersacja przy stole
• Rola sztućców
• Zamawianie potraw i napojów
• Jak zamówić wino w restauracji
• Rola gospodarza
• Pożegnanie

Mamy nadzieję, że warsztaty umożliwią umiejętne zastosowanie zdobytej wiedzy z zakresu zasad savoir-vivre’u i wykorzystywaniu jej w życiu codziennym.
Spotkanie zakończone zostało słodkim poczęstunkiem.
Patrycja Głąbik, Karolina Ślęzak

Visual LightBox Gallery generated by VisualLightBox.com