Start
absolwenci
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu

Absolwenci G1Ukończenie edukacji w naszym gimnazjum nie oznacza definitywnego opuszczenia murów szkoły. Absolwenci na długo zostają w naszej pamięci, a wielokrotnie i w sercach. Z ciekawością i dumą śledzimy ich losy i osiągnięcia w szkołach ponadgimnazjalnych i na studiach wyższych. Nie brakuje również okazji do nawiązania współpracy.

Wiemy, że wielu naszych byłych uczniów osiąga sukcesy w nauce. Na tablicach najlepszych uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych można przeczytać wiele nazwisk, które figurowały wcześniej w szkolnych dziennikach naszego gimnazjum.

W roku szkolnym 2010/11 Paweł Danek, jako uczeń Technikum nr 3 w Zespole Szkół im. Oskara Langego w Zawierciu, zyskał miano stypendysty projektu systemowego "Nauka drogą do sukcesu na Śląsku", a rok później został stypendystą Prezesa Rady Ministrów.

W marcu 2012 roku inna nasza absolwentka, Roksana Srokosz, została laureatką IV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie, zdobywając tym samym indeks in blanco na wyższe uczelnie.

Mamy również informację o tym, że w roku szkolnym 2010/2011 nasza absolwentka Marta Mazur została przyjęta do grona uczestników programu Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, który wspiera wybitnie zdonych uczniów w rozwoju uzdolnień i zainteresowań.

Kilkoro z naszych laureatów wybrało szkoły poza miastem. Poszerzają tam swoje zainteresowania. Jedną z tych szkół jest V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie. Charakterystyką tej szkoły jest współpraca z Uniwersytetem Jagiellońskim, którego wykładowcy prowadzą zajęcia z licealistami, np. z matematyki. Nasi absolwenci odnoszą tam znaczące sukcesy, np. Marcel Windys, jako uczeń klasy II tego LO, zdobył w roku szkolnym 2012/2013 tytuł laureata w XI Mistrzostwach w Geometrii Elementarnej, zajmując III miejsce w Polsce. Sukcesami na różnych polach w tej szkole mogą pochwalić się również: Agnieszka Serwicka, Franciszek Stokowacki i Przemysław Chajduga. Z naszymi matematykami mamy stały kontakt, ponieważ razem z panem Zbierańskim i grupą gimnazjalistów kontynuują wspólne wyjazdy na Politechnikę Wrocławską. W XIII Mistrzostwach w Geometrii Elementarnej Marcel Windys, jako student matematyki UJ, wywalczył II miejsce.

Licealiści wracają do nas chętnie, czasem by po prostu odwiedzić szkołę i nauczycieli, ale przychodzą również po to, by zrealizować projekty szkolne. Przykładem może być jednodniowa praktyka w ramach Dnia Przedsiębiorczości, którą odbyli u nas w kwietniu 2013 roku: Mateusz Bień, Michał Zalewski, Magdalena Pucek, Klaudia Szlachta i Anna Opyrchał, już jako uczniowie II LO w Zawierciu.

Zostając w temacie praktyk, mamy to szczęście, że nasi absolwenci chętnie wracają do nas jako... praktykanci podczas studiów.

Praktyki studenckie odbyli już u nas:
1. Małgorzata Winkler (j. polski)
2. Olga Pasternak (j. polski)
3. Olga Gryc (j. polski)
4. Agnieszka Klauza (pedagogika)
5. Joanna Kamińska (pedagogika)
6. Barbara Kania (pedagogika)
7. Justyna Kurzydło (pedagogika, zajęcia świetlicowe)
8. Adrian Makowski (pedagogika)
9. Piotr Muskalski (informatyka)
10. Kamil Głąbik (informatyka)
11. Adrian Dratwa (religia)
12. Magdalena Pleban (geografia)
13. Kamil Nowak (geografia)
14. Magdalena Zębik (j. angielski)
15. Magdalena Olmińska (j. angielski)
16. Joanna Iskierka (WOS)

Cieszymy się, że ci młodzi ludzie właśnie z murów naszej szkoły wyszli w świat, by podjąć studia pedagogiczne i wrócili, jako przyszli nauczyciele, by zdobywać doświadczenie pod okiem swoich dawnych opiekunów i wychowawców.

Jeden z naszych absolwentów - Tomasz Owcarz - w roku szkolnym 2013/2014 znalazł zatrudnienie w naszej szkole - pracował jako ratownik.

Inny nasz były uczeń - ks. Andrzej Witek - celebrował Mszę Świętą z okazji nadania gimnazjum imienia Tadeusza Kościuszki.

Wielu naszych absolwentów nie rezygnuje z pasji rozbudzonych w murach gimnazjum, a wręcz przeciwnie, wędruje dalej obraną ścieżką, na przykład muzyczną. Tak uczynili m.in. Barbara i Maciej Kucera, którzy ukończyli wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej w Katowicach. Maciej niedawno dołączył do polskiego odpowiednika grupy Gregorian - Mistic, dzięki czemu możemy oglądać go w telewizji oraz słuchać nagrań z jego udziałem, a także został członkiem Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Swoją edukację wokalną wybrała również Joanna Sabuda, która od roku szkolnego 2013/2014 była uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach w klasie śpiewu. Możemy również pochwalić się absolwentem – instrumentalistą. Emil Trepka już w gimnazjum dał się porwać fascynacji, jaką była gra na flecie, a później na oboju, co zaowocowało edukacją w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Bytomiu.

Żadna większa uroczystość szkolna nie odbędzie się bez wsparcia chórzystów. Podczas koncertów i akademii chór w miarę możliwości wspomagali: Agnieszka Łazarowicz, Joanna Sabuda, Magdalena Skowronek, Anna Szczygieł, Anna Błażkiewicz, Karolina Trautsolt, Klaudia Walczak, Karolina Kosińska, Weronika Otręba, Joanna Buczek, Anna Bzdęga, Agnieszka Męcik, Weronika Wilcząb, Kamila Szycowska, Klaudia Marczyk, Marzena Gwiżdż, Michalina Szota, Żaneta Knapik, Aleksandra Góra, Aleksandra Miśta, Katarzyna Duda, Monika Lelatko, Sylwia Pocztawska, Barbara Kucera, Beata Kusina, Maciej Kucera, Emil Trepka, Michał Stefaniak i Mateusz Rogoń.
Nieocenionym wsparciem wokalnym absolwenci byli dla nas m.in. podczas uroczystości nadania gimnazjum imienia Tadeusza Kościuszki, a także w czasie koncertu w Zespole Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu w czerwcu 2012 roku.
Maciej Kucera wsparł młodszych kolegów podczas koncertu podsumowującego całoroczną pracę szkolnego chóru w czerwcu 2013 roku. Również podczas Dni Otwartych szkoły i koncertów w ramach polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży wokalna współpraca kwitnie. Oprócz wymienionych już osób mikrofon chwytają Nadia Bartelak, Marlena Konieczniak i Magdalena Kondas.
Skoro już o muzyce mowa, nie można zapomnieć również o zespole "Cegłom w łeb" w składzie: Joanna SabudaPiotr Galos, Konrad Galos, Szymon Surowiec, który niejednokrotnie brał udział w muzycznych przedsięwzięciach gimnazjum.

Zdolności taneczne postanowiła rozwijać Sonia Trepka, która ukończyła Państwowe Policealne Studium Wokalno-Baletowe w Gliwicach i pracowała m.in. w Gliwickim Teatrze Muzycznym.

Pasję dziennikarską i recytatorską w szkole ponadgimnazjalnej rozwija Anna Lewandowska, uczestniczka projektu Centrum Inicjatyw Lokalnych „Młodzieżowa Akademia Obywatelska” i świetna recytatorka, biorąca udział w wielu spotkaniach z poezją. Swoje zdolności aktorskie wykorzystuje prowadząc w naszej szkole warsztaty teatralne w ramach działalności koła teatralnego.

Na wsparcie może liczyć Klub Recenzenta, działający w szkolnej bibliotece, do którego oprócz uczniów gimnazjum należą absolwentki: Karolina Paszowska, Monika Wnuk, Olga Supińska, Katarzyna Koniorczyk, Klaudia Rojewska, Anna Opyrchał i Ksenia Opyrchał. Innym projektem, w którym chętnie uczestniczą absolwenci, są Kawiarenki Literackie. Niejednokrotnie któraś z absolwentek bierze czynny udział w spotkaniu, np. przybliżając młodszym koleżankom i kolegom sylwetkę danego poety, jak Karolina Ples, która opowiedziała o Wisławie Szymborskiej.

Spośród sportowców na wymienienie zasługuje z pewnością Marta Jaworska. Nasza absolwentka, kontynuując pasję badmintonistki, wybrała IX Liceum im. C.K. Norwida w Częstochowie, aby móc trenować w pierwszoligowym klubie badmintona w BKS Kolejarz Częstochowa w latach 2010-2013. W tym samym liceum uczą się również nasi wielokrotni laureaci konkursów przedmiotowych: Karolina Ples, Marta Mazur i Mateusz Mazur.

Dzięki otwarciu placówki na nawiązywanie współpracy z absolwentami korzystają również obecni uczniowie, kiedy starsi koledzy zapraszają ich do udziału w różnych akcjach i projektach. Tak stało się, gdy w roku szkolnym 2011/2012 odwiedził nas Karol Kowal z kolegami i razem zaprezentowali projekt „Moimi oczami”. Nasi uczniowie mogli dowiedzieć się, z jakimi problemami borykają się na co dzień osoby niepełnosprawne.
Z innym pomysłem przyszedł w roku szkolnym 2012/2013 Bartłomiej Napora. Były przewodniczący Rady SU naszego gimnazjum zaprosił młodszych kolegów do akcji „Misiołajki 2012”. W ramach tej akcji cała szkoła zbierała maskotki, zabawki, książeczki i gry dla dzieci z trudną sytuacją bytową. Zebrane w ten sposób przedmioty trafiły do dzieci jako prezenty mikołajkowe.

Kiedy przychodzi czas na dokonanie wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, któż doradzi lepiej niż starszy kolega, który już dokonał tego trudnego wyboru? Drugi semestr nauki jest właśnie tym czasem, kiedy trzecioklasiści zastanawiają się, gdzie będą się uczyć. Mają możliwość posłuchać opinii o okolicznych szkołach od naszych absolwentów, którzy przychodzą z informacjami i starają się odpowiadać na pytania ciekawych gimnazjalistów. W podjęciu tej decyzji co roku pomagają nasi absolwenci, m.in. Łukasz Stypa i Adrian Cholewka.

Corocznie organizowany dla szóstoklasistów Dzień Otwarty w G1 również nie może obyć się bez absolwentów, którzy chętnie pomagają przy stoiskach i opowiadają gościom o tym, co podobało im się w naszej szkole.Drodzy Absolwenci!
Za wszystkie okazywane nam tak często dowody sympatii, odwiedziny, wsparcie wielu inicjatyw, chęć nawiązywania współpracy, wszystkie pomysły, propozycje, projekty, akcje i każdą inną pomoc, którą nam oferujecie

DZIĘKUJEMY

i prosimy o więcej.

W G1 jesteście zawsze mile widziani!

do góry^

Start