Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: sp1zawiercie@zawiercie.eu
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu

Piknik interdyscyplinarny już za namiSzkoła Podstawowa nr 1 w Zawierciu

Galeria zdjęć - fot. K. Popiół

Galeria zdjęć - fot. A. Mazur

Galeria zdjęć - fot. K. Śliwecka

Galeria zdjęć - fot. O. Mazur

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu świętowała 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

6 października 2018 roku odbył się interdyscyplinarny, plenerowy piknik pod nazwą „Dzień Niepodległej Rzeczpospolitej”. Uczniowie zaprosili do wzięcia udziału w tym ważnym dla nich wydarzeniu swoich rodziców, rodzeństwo i dziadków, a także przyjaciół szkoły i delegacje z innych szkół miejskich. Każda grupa wiekowa znalazła dla siebie ciekawe zajęcia, podczas których dowiedziała się lub przypomniała sobie najistotniejsze wiadomości związane z tym ważnym dla wszystkich Polaków świętem.

Działania organizacyjne rozpoczęły się znacznie wcześniej, bo już 24 września uczniowie wszystkich klas zostali poinformowani o wydarzeniu. Podczas godzin wychowawczych dyskutowali o harmonogramie imprezy, planowanych działaniach i ich udziale we wszystkich aktywnościach.

Spotkanie pod nazwą „Dzień Niepodległej Rzeczpospolitej” rozpoczęło się przed budynkiem szkoły, gdzie wszystkich gości powitała pani dyrektor. Szkolny zespół taneczny zaprezentował poloneza w strojach szlacheckich, a następnie odbył się pochód postaci historycznych z udziałem Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego. W pochodzie wzięli udział zarówno ucharakteryzowani uczniowie, jak i ich rodzice. Po przejściu wyznaczoną trasą zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie i goście zostali zaproszeni do budynku szkoły, gdzie czekały na nich kolejne punkty programu.

Podczas imprezy przeprowadzono symultaniczne „Dyktando patriotyczne”. Wzięło w nim udział 100 osób podzielonych na cztery kategorie wiekowe. Poszczególne grupy uczestników napisały teksty o różnym stopniu trudności, stworzone na podstawie dostępnych publikacji związanych z tematem przewodnim projektu. W każdej z grup zostali wyłonieni zwycięzcy, a dyplomy i nagrody zostały wręczone podczas uroczystego podsumowania pikniku.

W kategorii klas II - III wszyscy uczestnicy zajęli I miejsce

Chiara Głębocka
Antonina Goldsztajn
Anastasia Hatalska
Oskar Nowak
Zuzanna Pacia
Bartosz Wilski
Emilia Zielińska

W kategorii klas IV - VI

I miejsce - Sandra Ross ze Szkoły Podstawowej nr 3
II miejsce - Mikołaj Koronowicz ze Szkoły Podstawowej nr 11
III miejsce - Miron Kupczak z Katolickiej Szkoły Podstawowej

W kategorii klas VII - VIII + gimnazjum

I miejsce - Mikołaj Matyszczyk ze Szkoły Podstawowej nr 1
II miejsce - Kaja Makowska ze Szkoły Podstawowej nr 3
III miejsce - Nicola Górnicka ze Szkoły Podstawowej nr 6

W kategorii dorosłych i absolwentów

I miejsce - Martyna Latała
II miejsce - Monika Pilarska
III miejsce - Barbara Mrówka

Goście mogli także zwiedzić wystawę pamiątek, zdjęć, dokumentów i książek dotyczących II Rzeczpospolitej. Przy ekspozycji znalazł się „kącik eksperta”, w którym uczniowie i absolwenci naszej szkoły opowiadali o zgromadzonych przedmiotach. Prezentowane na wystawie eksponaty, starannie opisane przez nauczycieli i uczniów, wypożyczone zostały od rodzin uczniów i przyjaciół szkoły.

Uczestnikom imprezy zaproponowano również zawody sportowe. Wzięli w nich udział reprezentanci wszystkich klas i chętni goście. Podczas zawodów nauczyciele prowadzący turnieje zwracali uwagę na to, jakie sporty uprawiane były w czasach II RP i jak wtedy Polacy spędzali aktywnie czas. Celem rozgrywek było także zintegrowanie uczestników poprzez zdrową rywalizację sportową oraz promowanie działań zespołowych.

Pasjonaci historii mogli wziąć udział w multimedialnym quizie historycznym, przygotowanym na platformie quizizz. Zawierał on pytania o różnym stopniu trudności, związane z historią II RP. Ponieważ warunkiem udziału w tego typu quizie było posiadanie telefonu z dostępem do Internetu, przygotowano również wersję papierową quizu dla osób, które nie mogły wziąć udziału w rozgrywce multimedialnej, a chciały sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu.

Dla najmłodszych uczestników pikniku również przewidziane były ciekawe atrakcje. Zorganizowano dla nich kącik zabaw, gdzie mogli dowiedzieć się m.in. kim był Józef Piłsudski, jakie są polskie symbole i barwy narodowe oraz jaki ptak znajduje się na polskim godle. W kąciku zabaw najmłodsi mogli również stworzyć papierową flagę z przygotowanych wcześniej elementów, a także ułożyć puzzle tematyczne czy rozwiązać krzyżówkę o Polsce.

Ważną częścią wydarzenia realizowanego 6 października była akademia, podczas której odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Nasi najmłodsi żacy otrzymali specjalnie przygotowane z tej okazji publikacje z okazjonalną dedykacją. Uroczystość rozpoczęła się posadzeniem na terenie szkolnego placu Dębu Niepodległości. W nasadzeniu wraz z pierwszoklasistami i ich rodzinami udział wzięła dyrekcja szkoły oraz zaproszeni goście. Kolejnym punktem akademii był koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu szkolnego chóru G1 Fort-e, Młodzieżowego Chóru Kameralnego "Tutti" oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Kroczycka”. Wykonawcy zaprezentowali wybrane pieśni z okresu II Rzeczpospolitej, a widzowie mogli obejrzeć również prezentację multimedialną na temat twórców pieśni z tego okresu i ich związków z historią Polski.

Delegacja uczniów z naszej szkoły złożyła wiązankę kwiatów przy pomniku Józefa Piłsudskiego.Uroczystość objął honorowym patronatem Śląski Kurator Oświaty.

Impreza zorganizowana została w ramach projektu edukacyjnego MEN: „Godność, wolność, niepodległość” przygotowanego w ramach rządowego programu wieloletniego „Niepodległa”.

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach programu wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017 – 2021.

do góry^

Start
Wydarzenia