Start
rocznice
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu

13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni KatyńskiejDzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – Polskie święto obchodzone co roku 13 kwietnia, uchwalone 14 listopada 2004 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Ten dzień, nie jest dniem przypadkowym. W tym dniu 1943 roku została opublikowana przez Niemców informacja o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku, kiedy to Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. Od tego dnia, Dzień Pamięci obchodzono przez kilkanaście lat, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

W naszej szkole obchodzimy to święto w wyjątkowy sposób. Uczniowie z naszej szkoły recytują wcześniej przygotowane kwestie, chór śpiewa piosenki patriotyczne na placu Teodora Stosika. W tym miejscu, zbierają się również delegaci z pozostałych szkół zawierciańskich, aby oddać hołd poległym, oraz złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej oraz pod dębami, które upamiętniają płk Rudolfa Geyera i mjr Władysława Drabaka. Nie zapominamy również o nauczycielach naszej szkoły poległych w Katyniu. Na terenie naszej szkoły rosną dęby od 2009 roku upamiętniające Eustachego Serkesa oraz Jana  Gubałę.

Guziki
[Pamięci kapitana Edwarda Herberta]

Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie

są aby świadczyć Bóg policzy
i ulituje się nad nimi
lecz jak zmartwychwstać mają ciałem
kiedy są lepką cząstką ziemi

przeleciał ptak przepływa obłok
upada liść kiełkuje ślaz
i cisza jest na wysokościach
i dymi mgłą katyński las

tylko guziki nieugięte
potężny głos zamilkłych chórów
tylko guziki nieugięte
guziki z płaszczy i mundurów

~Zbigniew Herbert


Aleksandra Gawron

Źródła:
obrazek 2
tekst
archiwum szkoły
wiersz

do góry^

Start