Start
rocznice
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu

75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego„My z niego wszyscy"

Obchody 75. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego jest świętem państwowym, obchodzonym co roku 27 września. Uchwalone zostało 11 września 1998 r. przez Sejm RP. Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr, a następnie sformowanie jednostek wojskowych w celu jawnego wystąpienia przeciw okupantowi w najbardziej sprzyjającym momencie wojny. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym.
Szanowni Państwo,
Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Było ono fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, której 70. rocznicę również w tym roku, obchodzimy, ale  stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury.
(fragment listu otwartego Prezesa IPN)


Źródła: www.pamiec.pl/ppp


Nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 1 odpowiedzieli na apel władz oświatowych, Instytutu Pamięci Narodowej i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Przy sali 103 jest wykonana gazetka zawierająca informacje o powstaniu, działalności, zadaniach polskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej na ziemiach okupowanych przez III Rzeszę i ZSRR. Ponieważ w programie nauki historii w gimnazjum nie ma zagadnień dotyczących II wojny światowej, szczególnie ważne jest, aby przybliżać uczniom tę tematykę.

Zorganizowany został również konkurs wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym. Wyniki zostaną podane 30 września 2014 roku.

Spróbujcie swoich sił! Poniżej pytania konkursowe.

do góry^

Start