Start
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu

G1 wśród Szkół Stowarzyszonych UNESCO


unesco (39 kB)


Galeria zdjęć

21 września 2009 odbyła się uroczystość, na której oficjalnie poinformowaliśmy szkolną i lokalną społeczność
o przyjęciu naszej placówki do sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO.

Gościem honorowym spotkania była pani Krystyna Urbańska koordynatorka programu Szkół Stowarzyszonych UNESCO. Gościliśmy również pana Mirosława Mazura Prezydenta Miasta Zawiercie, przedstawicieli władz oświatowych, związków zawodowych, delegacje młodzieży z innych szkół i przyjaciół naszej szkoły.

[Rozmiar: 18470 bajtów][Rozmiar: 18470 bajtów][Rozmiar: 18470 bajtów]

W trakcie uroczystości został przekazanyoficjalny list Dyrektora Generalnego UNESCO z siedzibą w Paryżu o przyjęciu Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu w poczet Szkół Stowarzyszonych UNESCO. Dokument ten wraz z Kartą Szkół Stowarzyszonych UNESCO został przekazany przez panią Krystynę Urbańską na ręce pani Katarzyny Jaworskiej Dyrektorki Szkoły i Marzanny Miąsko szkolnego koordynatora ds. UNESCO.

[Rozmiar: 18470 bajtów][Rozmiar: 18470 bajtów]

Członkostwo naszej placówki w Sieci Szkół UNESCO to zobowiązanie do podejmowania działań w następujących obszarach:
 • Edukacja na temat zrównoważonego rozwoju
 • Problemy światowe oraz rola ONZ w ich rozwiązywaniu
 • Pokój i prawa człowieka
 • Nauczanie międzykulturowe
Szkoły Stowarzyszone działają w oparciu o cztery filary:
 • uczyć się, aby wiedzieć
  należy dodać, że w większym stopniu należy opanować narzędzia do zdobywania wiedzy niż same encyklopedyczne wiadomości
 • uczyć się, aby działać
  po to, by móc oddziaływać na swoje środowisko
 • uczyć się, aby żyć wspólnie
  to znaczy, współpracować z innymi ludźmi na wielu płaszczyznach
 • uczyć się, aby być
  to znaczy, dzięki otrzymanej edukacji mamy umieć samodzielnie i krytycznie myśleć oraz wypracować niezależność sądów, aby samemu decydować o słuszności podejmowanych działań w różnych okolicznościach życia.

Nasz gość honorowy, pani Krystyna Urbańska po raz pierwszy przebywała w naszym mięście, które jest bramą na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Aby zachęcić do spaceru ulicami naszego miasta usianego obiektami wpisanymi w rejestr zabytków jak i spaceru po Jurze,przekazaliśmy naszemu gościowi album Jerzego Czopa: Zawiercie. Listy rysowane z miasta i okolic.Artysta grafik upamiętnił nasze szkolne święto dedykacją kierowaną do Pani Krystyny. Na spełnienie życzenia: zwiedzenia Jury, nasz gość nie czekał długo. Jeszcze tego samego dnia mieliśmy przyjemność oprowadzać naszego gościa po zamku w Ogrodzieńcu.

[Rozmiar: 18470 bajtów][Rozmiar: 18470 bajtów]

Data uroczystości szkolnej nie była przypadkowa. 21 września to proklamowany przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pokoju. To również Dzień sadzenia Drzew, symbolu ciągłości i nadziei. Ten szczególny dzień postanowiliśmy uczcić na swój tradycyjny sposób. W naszej szkole od kilku latprowadzimy akcję charytatywną pod nazwą Krokusowe Pole Nadziei.Honorowy patronat nad akcją sprawuje pan Mirosław Mazur Prezydent Miasta Zawiercie. Sponsorem akcji jest firma Husqvarna.

[Rozmiar: 18470 bajtów][Rozmiar: 18470 bajtów]

Zgromadzonych gości, nauczycieli i młodzież zaprosiliśmy do sadzenia krokusów, które można było nabyć za symboliczną złotówkę. Przychód z akcji Krokusowe Pole Nadziei, jak każdego roku, zostanie pokazany na działalność dziecięcych hospicjów. Dzień dzisiejszy to otwarcie tegorocznej akcji, która potrwa do końca tygodnia.

[Rozmiar: 18470 bajtów][Rozmiar: 18470 bajtów][Rozmiar: 18470 bajtów]

Spotkanie miało podniosły charakter nie tylko dzięki znamienitym gościom. Profesjonalnie prowadzona konferansjerka przez Nadię i Patryka, rzeczowe i zwizualizowane wystąpienie Marceliny i Kamili, piękna recytacja Artura i sprawna obsługa sprzętu komputerowego przez Dawida sprawiły, że była to uroczystość na wysokim poziomie. Ale podniosły i uroczysty ton całej uroczystości nadał chór szkolny i jego soliści przygotowani przez panią Barbarę Czajkowską.

[Rozmiar: 18470 bajtów][Rozmiar: 18470 bajtów][Rozmiar: 18470 bajtów]

M.M.

do góry^

Start
UNESCO