Start
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu

Agata DąbrowskaAgata, uczennica klasy IIC, zajmuje się czymś nietypowym, jak na dziewczynę. Jest strażaczką w rudnickiej OSP. Wiele osób z pewnością ciekawi, jak to się stało, że zostałą druhną w straży. Przeczytajcie wywiad, którego druhna Agata nam udzieliła.

 Gimnazjum nr 1 w Zawierciu
    
Skąd taki pomysł, by zostać strażaczką?

Z ciekawości. Od kilku lat dziewczyny z Rudnik biorą udział w zawodach OSP, więc też chciałam tego spróbować. Na początku na zbiórki chodziłam z moją siostrą, która już wcześniej była strażaczką. Więc dołączenie do straży było dla mnie czymś naturalnym.

Co trzeba zrobić, aby wstąpić do straży pożarnej?

Wszystko zaczyna się od chęci. Nie wolno się bać, no i oczywiście łatwiej jest robić coś wspólnie ze znajomymi, bo staje się to wtedy dobrą zabawą. Aby dołączyć do straży w Rudnikach wystarczyła tylko jedna rozmowa z komendantem straży i niedługo później byłam już druhną.

Jakie są Twoje obowiązki jako strażaczki?

Najważniejszym obowiązkiem strażaczek jest uczestniczenie w zawodach. Niestety osobiście nie mogłam w nich jeszcze uczestniczyć, bo byłam za młoda. Z niecierpliwością oczekuję tegorocznych rozgrywek w których będę mogła wykazać się moimi umiejętnościami. Mamy jeszcze wiele obowiązków które można określić jako reprezentowanie naszego OSP. Wiąże się z tym wszelka pomoc organizacyjna i aktywne uczestniczenie we wszystkich uroczystościach strażackich.

Czy jest więcej dziewcząt w straży?

W naszej straży jest 10 druhen. Aktualnie jestem najmłodsza z nich, ale każda z Rudniczanek może dołączyć do straży, kiedy tylko będzie chciała. Zawsze zachęcamy coraz młodsze dziewczyny do udziału w zawodach i innych strażackich przedsięwzięciach.

Czy mężczyźni dają Wam fory czy traktują na równi?

Strażacy traktują nas na równi. Ludzie, którzy spotykają dziewczynę - strażaka zazwyczaj reagują pozytywnie. To bardzo miłe. Nie każda dziewczyna ma na tyle chęci, aby zostać druhną w OSP. Wielu mężczyzn chwali strażaczki z Rudnik m.in. za nasze osiągnięcia w zawodach. Co jest powodem do dumy.

Wiążesz swoją przyszłość z tym niebezpiecznym zawodem?

Na pewno najbliższą, jak już mówiłam chcę uczestniczyć w zawodach. Później sama nie wiem... zobaczymy, co przyniesie los. Czasem jedna chwila decyduje o tym, co robimy przez całe życie. Ja widocznie muszę jeszcze poczekać na ten moment.

Dziękuję za rozmowę 

do góry^

Start
Zakręceni