Judyta Latacz

Judyta, uczennica klasy VIB, interesuje się niebanalnymi tematami. Teraz jej pasją jest tworzenie niezwykle popularnych w Finlandii koników, czyli głowy konia na patyku. Nie są to zwykłe zabawki, tylko konie, które wykorzystywane są w oficjalnych turniejach. Chociaż ta dyscyplina może wydawać się dziecinna, wcale nie jest to takie proste, na jakie wygląda. Oto kilka słów od Judyty na ten temat:

O sporcie:
w skrócie jest to jazda na pluszowych konikach na patyku. Sport ten wywodzi się z Finlandii, gdzie w 2011 roku został okrzyknięty sportem. Na konikach uprawia się dyscypliny, takie jak na prawdziwym koniu, takie jak: skoki, ujeżdżenie, western i wiele, wiele innych. Wydawałoby się to proste, ale trzymając konika rękami, jest trudniej się wybić, bo jak doskonale wiemy, z z rękami jest o wiele prościej...

Będąc raz na zawodach widziałam, jak dziewczyny skakały przez przeszkody sięgające im do szyi, oczywiście z utrudnieniem, jakim jest ów konik na patyku. Ja sama sportu nie uprawiam, a jestem tylko producentem, który tworzy te koniki, co też nie jest prostym zadaniem. Koń MUSI odwzorować 1:1 prawdziwego konia. Im większe odwzorowanie, tym koń jest więcej warty. Musi być on również lekki, aby łatwiej skakało się przeszkody. Sam kształt tego konika może znacznie podnieść jego wartość. Ja akurat nie jestem najlepszym producentem, ale moje koniki "chodzą" po 220/250 złotych, co jest dość zaskakujące. Ludzie potrafią za takiego konika zapłacić nawet tysiące.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Zawierciu Szkoła Podstawowa nr 1 w Zawierciu