Start
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu

Marta Mazur pod skrzydłami Krajowego Funduszu na Rzecz DzieciUczennica naszego gimnazjum, Marta Mazur, ma przed sobą szansę jakich mało. Została ona bowiem uczestniczką programu Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci i zakwalifikowała się do projektu "Pomoc w rozwoju uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych o wybitnych uzdolnieniach poznawczych, technicznych, muzycznych, baletowych i plastycznych". Dzięki temu Marta będzie miała możliwość uczestniczenia w zajęciach organizowanych na uczeniach wyższych, co pozwoli jej rozwijać się w nietypowej dla gimnazjalistów przestrzeni dydaktycznej.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest stowarzyszeniem społecznym i ma status Organizacji Pożytku Publicznego. Powstał 30 maja 1981 roku.

Działalność Funduszu opiera się na pracy społecznej członków i sympatyków oraz współpracy z wyższymi uczelniami, instytutami badawczymi, towarzystwami lekarskimi i artystycznymi, społecznym ruchem na rzecz dzieci niepełnosprawnych i instytucjami kulturalnymi. Organizacja, realizując swe cele statutowe, korzysta ze środków finansowych ofiarowywanych przez przedsiębiorstwa, banki, instytucje, osoby indywidualne, a także władze państwowe naszego innych krajów.

Jednym z celów Funduszu jest poprawa warunków rozwoju dzieci i młodzieży oraz zwiększenie szans pełnego rozwoju dzieciom wybitnie uzdolnionym.

Marta od pierwszej klasy gimnazjum współpracuje z nauczycielem chemii, panią Barbarą Labochą i aktywnie uczestniczy w zajęciach koła chemicznego. Jest uczennicą ambitną i ciekawą świata. Chętnie projektuje i wykonuje doświadczenia, na miarę możliwości szkolnego laboratorium. Pracuje szybko, twórczo i skrupulatnie. Jest zawsze przygotowana do zajęć i pracując samodzielnie rob duże postępy w poznawaniu przedmiotu. Chętnie pomaga też w nauce kolegom, cieszy się dużą sympatią nauczycieli i pracowników szkoły. Oprócz działań w ramach przedmiotów szkolnych, Osiąga sukcesy również w konkursach szachowych i bierze udział w zawodach sportowych.

Tak o sobie pisze Marta.

Nazywam się Marta Mazur i jestem uczennicą Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu. Moje główne zainteresowania dotyczą przedmiotów bloku matematyczno-przyrodniczego, a przede wszystkim chemii. Uczęszczam także na zajęcia koła szachowego i biorę udział w rozgrywkach szachowych.

Tajemniczym światem przedmiotów ścisłych zaczęłam interesować się w czasie nauki w szkole podstawowej, po obejrzeniu pokazu doświadczeń i wykładów z fizyki na Uniwersytecie śląskim. To one zainspirowały mnie do własnych działań, dlatego już w szkole podstawowej próbowałam samodzielnie eksperymentować, np. rozróżniając mieszaniny, oraz uczęszczałam na zajęcia koła przyrodniczego.

W gimnazjum miałam pierwszy kontakt z doświadczeniami chemicznymi. Zaczęłam brać udział w zajęciach koła chemicznego, gdzie mogę wykonywać proste doświadczenia. Wśród wielu ciekawych zagadnień chemicznych najbardziej interesuje mnie analiza jakościowa i ilościowa, możliwość identyfikacji substancji chemicznych, reakcje charakterystyczne.

Niestety fakt, iż mieszkam w małym miecie, znacznie ogranicza możliwość prowadzenia doświadczeń oraz dostęp do laboratoriów chemicznych, który pozwoliłby mi bardziej rozwijać swe umiejętności. Jednak mimo tych trudności, staram się przeprowadzać doświadczenia niewymagające specjalistycznych odczynników i pracowni, np. mięknięcie skorupki jajka pod wpływem kwasu octowego, sprawdzałam zawartość skrobi w produktach spożywczych. Tematy doświadczeń czerpię z książki "Między zabawą a chemią" oraz z miesięcznika "Wiedza i Życie", który regularnie czytam. Swoje zainteresowania rozwijam przez odwiedzanie takich miejsc, jak krakowskie Muzeum Techniki i Ogród Doświadczeń, gdzie mogę samodzielnie przeprowadzać doświadczenia dotyczące różnych zagadnień.

W wolnym czasie gram w tenisa ziemnego oraz interesuję się tematyką podróżniczą. Ciekawi mnie historia, kultura i zwyczaje różnych państw wiata, a szczególnie Bliskiego Wschodu. Chętnie czytam książki podróżniczo-przygodowe i historyczne. Lubię także spędzać czas w cichych i bezludnych zakątkach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Uważam, że udział w zajęciach Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci pozwoliłby mi na rozwijanie zainteresowań, zarówno w sferze teorii, jak i praktyki. Chciałabym zaspokajać swoją ciekawość naukową i być aktywna w sferze poznawczej. Interesuje mnie wiat w najróżniejszych jego aspektach, a wiedza zdobywana w szkole czy w domu, czasami nie wystarcza. Chciałabym stawiać dobre pytania, a potem znajdować na nie odpowiedzi.

Nasza uczennica może pochwalić się wieloma osiągnięciami z różnych dziedzin nauki. Z okresu gimnazjum są to:

W roku szkolnym 2007/2008
1.V miejsce w województwie w Bigach na Orientację.
2.II miejsce w powiecie w Turnieju Szachowym.
3.V miejsce w etapie rejonowym VII Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego dla uczniów szkół gimnazjalnych.
4.III miejsce w szkolnym konkursie ortograficznym.

W roku szkolnym 2008/2009
1.IV miejsce w III Międzyszkolnej Olimpiadzie Humanistycznej pod hasłem: Z kulturą na "Ty".
2.Tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii.

Mamy nadzieję, że uczestnictwo w programie Krajowym Funduszu na Rzecz Dzieci pomoże Marcie rozwijać jej pasję i zaowocuje kolejnymi sukcesami w przyszłości.

K.Chojnacka

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

do góry^

Start
Zakręceni