Antonina Adamkiewicz

Tosia, uczennica klasy IIA, od niedawna bardzo lubi szyć różne maskotki i dekoracje.

Skąd wciąż się pomysł na szycie?

Pomyślałam, że mogę sobie uszyć różne maskotki i ozdoby do mojego pokoju i tak się zaczęło.

Szyjesz ręcznie czy na maszynie?

Szyję ręcznie. Najpierw przyglądałam się mamie, pomagałam jej, a później postanowiłam, że sobie coś uszyję. Wzięłam materiały, igłę, nitkę i zaczęłam szyć. Miałam pomysł na minionka, później na drzewko, truskawkę, lody, królika i liska.

Czy są wzory, których nie udało Ci się uszyć?

Na razie wszystko się udaje uszyć.

Czy szyjesz tylko dla siebie, czy dla innych również?

Szyję dla siebie, ale czasem też w prezencie. Kiedyś koleżanka miała urodziny i coś jej uszyłam.

Co jest fajnego, ciekawego w szyciu?

Najfajniejsze jest wypychanie i nadziewanie igły.

Ile zajmuje Ci uszycie takiej maskotki?

Zajmuje mi to z godzinę. Lody, które mogą być zakładką, szyłam krócej, jakieś pół godziny.

Która z maskotek była najtrudniejsza do uszycia?

Najtrudniejszy był królik. Musiałam obszyć uszka i wyciąć takie długie łezki, które obszyłam igłą i musiałam wyhaftować nosek. Haftowania też nauczyła mnie mama.

Co poradziłabyś osobom, które nie potrafią szyć, ale chciałyby spróbować?

Powiedziałabym, że muszą próbować, próbować, aż się uda. Muszą być cierpliwi, a szycie uczy cierpliwości. I czasem bolą palce od kłucia igły.

Dziękuję Ci za rozmowę i życzę uszycia wielu pięknych maskotek i dekoracji.