Start
logo42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum Nr 1 w Zawierciu

Artur Klimek, Dawid Rusek, Patryk DolińskiGimnazjum nr 1 w Zawierciu

Patryk Doliński, Artur Klimek, Dawid Rusek z klasy IC to trio zajmujące się, podobnie jak Maciek Cholewka i Ania Machnik, układaniem kostki Rubika. Podczas wizyty w bibliotece opowiedzieli trochę o swoim hobby i dali próbkę umiejętności.

Co to takiego ten speedcubing, o którym ciągle u nas ostatnio słychać?

Patryk: To po prostu układanie kostki na czas.

Jak jest z układaniem kostki w naszym gimnazjum?

Dawid: Dużo osób już układa. Zaczął Maciek Cholewka, później Ania Machnik, a po niej chyba ja i jakoś tak poszło. Układam od grudnia 2012 roku, więc na razie krótko. Czasem nas koledzy krytykują, pytają jak można to układać i co w tym fajnego…

Artur: Ja się zaraziłem od starszych kolegów z liceum, no i od Dawida. Układam od grudnia, jak Dawid.

Patryk: Ja zacząłem układać na początku stycznia tego roku. Teraz koledzy czasami pożyczają od nas kostki na przerwach, żeby spróbować ułożyć czy pomieszać kolory.

Denerwujecie się, kiedy układacie i Wam nie wychodzi?

Dawid: Troszkę się denerwujemy. Na przykład, jak jest bliski czas rekordu i nie wychodzi, to jest wkurzające.

Co jest potrzebne, jeśli się chce zająć profesjonalnie układaniem kostek?

Dawid: Przede wszystkim odpowiedni sprzęt.

Artur: No tak, żeby mieć na czym układać. Kostki po 5 złotych się nie liczą.

Patryk: Takie od 30 złotych już można wykorzystać do ćwiczeń.

Dawid: Najlepszą kostką jest kostka firmy DAYAN. Na niej właśnie został ustanowiony rekord czasowy układania (DAYAN V ZHANCHI). Teraz są dostępne nowe kostki, które mają wbudowane specjalne torpedy. To są takie malutkie klocki w środku, dzięki którym kostka się nie rozpada i można ją szybciej układać. I są też specjalne smary, które pomagają w układaniu.

Jak wygląda speedcubing w naszym mieście?

Dawid: Na FB jest taka grupa speedcubingu, do której należymy z Arturem i Szymonem Śliwą z IID. Kiedy są organizowane spotkania, bierzemy w nich udział i przy pizzy układamy kostki. Czasami przyjeżdżają osoby, które zajmują się układaniem profesjonalnie, mają sponsorów, biorą udział w turniejach. Jesteśmy chyba najbardziej zorganizowaną grupą tutaj w Zawierciu. Jest nas już prawie 50 osób.

Bierzecie już udział w zawodach, turniejach?

Dawid: Jak były zawody, to ja jeszcze kostki nie miałem, więc nie brałem udziału, ale teraz będą nieoficjalne zawody w Zawierciu, więc na pewno wezmę udział, może zdobędę jakieś miejsce. Chociaż nie miejsce jest najważniejsze. Chodzi o to, żeby poukładać, spotkać się.

Patryk: Ja jeszcze nie byłem, ale mam zamiar się wybrać, jak osiągnę SUB poniżej 35 sekund.

Artur: Też jeszcze nie byłem, ale planuję być, bo w tym roku mają być zawody w Zawierciu, oficjalne dla całej Polski.

Myślicie, że macie duże szanse?

Artur: Nie, raczej jeszcze nie, bo na te oficjalne zawody, takie chyba dla całej Polski, przyjeżdżają osoby, które układają nawet poniżej 15 sekund.

Dawid: Ale na zawodach miejskich, nieoficjalnych, jest duża szansa.

Co to znaczy SUB?

Artur: SUB to jest czas, w którym się układa kostkę.

Co to za urządzenie, którego używasz podczas układania?

Dawid: To jest specjalny stoper, którego się używa podczas układania – Timercube. Kładzie się ręce we właściwych miejscach, aktywuje się go, układa kostkę i uderza po zakończeniu, żeby się wyłączył. I mamy wyświetlony czas układania.

Dokumentujecie gdzieś Wasze rekordy?

Dawid: Tak, chwalimy się swoimi rekordami na tej grupie na FB.

Patryk: Ja nie należę do tej grupy, więc chwalę się osiągnięciami w szkole.

Czy kostkę układa się w określony sposób?

Dawid: Tak, są specjalne sekwencje. Układanie kostki składa się z kilku etapów. Pierwsze to ułożenie krzyża tak, aby krawędzie pasowały do centrów, czyli środkowych klocków. Następnym etapem jest włożenie narożników do krzyża prawidłowo tak, aby się ułożyła pierwsza warstwa. Następnie wykonujemy drugą warstwę, tzw. F2L. Polega to na dopasowaniu krawędzi do narożników. Gdy już mamy skończonego F2L-a, robimy krzyż na ostatniej warstwie. Następnym krokiem jest zorientowanie rogów tak, aby wszystkie były na swoim miejscu. Zostaje nam permutacja ostatniej warstwy.

Czy jest jakaś metoda przyspieszająca układanie?

Dawid: Najszybsza metoda została wynaleziona przez Jessiccę Fridrich (metoda Fridrich). Posiada ona 119 algorytmów, które umożliwiają nam szybsze układanie kostki. Dzięki znajomości algorytmów można pominąć pewne etapy i ułożyć kostkę szybciej. Rekord czasowy w układaniu kostki tą metodą kostki 3x3x3 to 5,55 s.

Czy Wam się to układanie nie nudzi?  

Dawid: Trzeba się uzależnić. Wtedy się nie nudzi. Radość z każdego nowego czasu motywuje. No i są różne kostki, więc można zmieniać.

Artur: Układanie poprawia logikę. No i nie spędzam już tyle czasu przed komputerem.

Patryk: To jest wciągające. Nawet, jeśli korzystam z komputera, to zazwyczaj oglądam filmiki na YT i uczę się, jak układać.

Co sądzicie o zorganizowaniu turnieju speedcubingu w naszej szkole?

Dawid: Super by było!

Patryk: Bardzo chętnie.

Artur: Można się będzie zmierzyć, kto jest najlepszy.

W takim razie okazuje się, że ten pomysł może "chwycić". Zdradzimy zatem przybliżony termin – początek czerwca - iza praszamy chętnych do zapisania się na listę uczestników w bibliotece.

Dziękuję za rozmowę

Obejrzyjcie filmiki z dokonaniami chłopców:

do góry^

Start
Zakręceni